Kaszëbi, spiszta sã!

 

W najbliższym czasie akcję spisową Narodowego Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań rozpoczną rachmistrzowie. Ich zadaniem będzie spisanie mieszkańców kraju na wyznaczonym terenie - mogą to zrobić odwiedzając ich osobiście, bądź próbując się do nich dodzwonić.

Jednak już od dwóch tygodni każdy i każda z nas może spisać się przez Internet. Wypełnienie formularza dla jednej osoby trwa mniej więcej 20 minut i jest dosyć intuicyjne.

Wystarczy wejść na stronę: spis.gov.pl

Niestety, w formularzu spisowym wciąż można napotkać nieco błędów - w takich miejscach najlepiej wybierać opcję "Inne" i wpisywać w puste pola własne odpowiedzi.

Spis jest bardzo ważny dla społeczności mniejszościowych w Polsce, w tym także dla Kaszubów.

  1. Dzięki Spisowi raz na 10 lat możemy zaznaczyć naszą odmienność kulturowo-historyczną w państwowych statystykach. A te liczą się na całym świecie.
  2. Mamy prawo w spisie powszechnym udzielać odpowiedzi zgodne z naszymi odczuciami.
  3. Pamiętaj, że narodowość to nie to samo, co obywatelstwo. Narodowość nosisz w swoim sercu, a obywatelstwo jest wyryte na państwowych dokumentach.
  4. Każdy może czuć się Kaszubą i Kaszubką, bez względu na to gdzie się urodziliśmy i jakim językiem na co dzień się posługujemy.
  5. Bądź sobą! Wspólnie pokażmy ilu nas jest!

 

W najbliższych miesiącach każdy i każda z nas może zadeklarować przynależność do kaszubskiego narodu. W tym celu istotna będzie odpowiedź na pytanie: Jaka jest Pana(i) narodowość?

Jeżeli w pierwszej kolejności nie czujesz się Kaszubką lub Kaszubą, ale chcesz zadeklarować, że czujesz związek z kaszubskim narodem (z właściwych dla Ciebie powodów), możesz to zrobić, odpowiadając na dodatkowe pytanie: Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?

Ostatnie ważne pytanie brzmi: Jakim językiem/-ami zazwyczaj posługuje się Pan/-i w domu?
W odpowiedzi można wskazać:

  • posługiwanie się wyłącznie językiem polskim,
  • posługiwanie się językiem polskim i innym (np. kaszubskim),
  • posługiwanie się wyłącznie innym językiem (np. kaszubskim).

 

Jeżeli język kaszubski jest obecny w waszym życiu – pokażcie to w tym miejscu.
Pamiętajcie, że nawet jeżeli nie mówicie po kaszubsku – możecie czuć się Kaszubami!

Kaszëbi, spiszta sã!

Masz prawo deklarować to, co czujesz!

14 kwietnia 2021

© 2020-2021 Mateùsz Titës Meyer

wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!